لمینت دندان چیست؟ و قیمت لمینت دندان

 لمینت (لامینت) یک لغت انگلیسی به معنای پوشش دادن است . لمینت دندان یا ونیر یک لایه همرنگ با دندان یا به اصطلاح مواد سفیدرنگ هالیوودی است . که برای اصلاح کردن فرم دندان ها ، رنگ ، شکل و طول آن ها یا حتی بستن فاصله بین دندان ها مورد استفاده قرار می گیرد . قیمت لمینت دندان با توجه به جنس آن متفاوت است .

جنس لمینت ها می تواند از مواد کامپوزیت رزین یا از جنس پرسلن (چینی) باشد . که به مینای دندان طبیعی شما  و با یک لایه از چسب ، چسبانده می شود و باعث زیبایی چند برابری دندان ها می شود. در مورد مقاوت در برابر لکه ها لمینت های دندان چینی بهتر از کامپوزیت رزین هستند. شما می توانید درباره انتخاب مناسب ترین و بهترین مواد روکش و هم چنین برای اطلاع از قیمت لمینت دندان برای دندان هایتان با دندانپزشکی دکتر افتحی تماس بگیرید.

آیا لمینت دندان باعث از یبین رفتن دندان های شما  می شود؟ خیر ، اگر دندانپزشک شما متخصص ترمیم و زیبایی دندان باشد و تجربه کافی را داشته باشد دندان های طبیعی شما آسیب نمی بییند. بر خلاف تصورات برای ساخت لمینت دندان ، نیازی به زیاد تراشیدن دندان نیست اما در صورت تشخیص پزشک و در شرایط خاصی و فقط در بعضی موارد جهت آماده سازی و جاسازی لمینت ها بدون آسیب به دندان ها این کار صورت می گیرد. دندان پزشک برای شما یک عکس کلی از فک دهان تجویز می کند تا به وسیله عکس دندان هایتان را معاینه کند و دلیل این معاینه اطمینان ازسالم بودن دندان های شماست و اگر دندان خرابی داشته باشید باید قبل از انجام لمینت آن ها را ترمیم کنید  زیرا اگر از همان ابتدا دندان هایتان را ترمیم نکنید و رسیدگی های لازمه را انجام ندهید ممکن است بعد از انجام مراحل  به مشکل بر بخورید و پوسیدگی رشد کند و برای دندان شما آسیب جدی ایجاد کند پس بهتر است همان ابتدا دندان هایتان را ترمیم کنید و بعد عمل زیبایی دندان را انجام دهید. گاهی اوقات ممکن است دندانپزشک تشخیص دهد که لمینت انتخاب مناسبی برای شما نیست ، وی گزینه های دیگری مانند کامپوزیت ونیر ، بلیچینگ دندان ، ارتودنسی ، جرم گیری دندان یا فقط تراشیدن دندان را به شما پیشنهاد می دهد و با این مراحل به زیبایی دندان دست پیدا می کنید.

 

کاربرد های لمینت برای افراد :

لمینت کردن دندان ها در شرایطی که دندان های طیبیعی و اصلی دارای نقایصی از جمله شکل و رنگ هستند ، می تواند گزینه مناسبی باشد.

دندان ها به دلایل مختلفی مانند عصب کشی ، یا مصرف بعضی از داروها ، و یا استفاده بیش از حد از فلوراید ها می توانند دچار تغییر رنگ شوند .

از دیگر کاربرد های لمینت کمک به برگشت فرم دندان های ساییده شده ، ترک خورده ،یا شکسته است .

 

 

مزایای لمینت دندان :

1-مقاوت بالا در برابر تغییر رنگ: یکی از مزیت های لمینت برای دندان ها مقاومت آن ها در برابر هرگونه لکه اعم از زرد شدن ، لکه های چای یا قهوه ، یا تغییر رنگ است. لمینت ها می توانند برای سفید کردن دندان های تیره ای که بیشتر در برابر سایر فرآیند های سفید کردن دندان مقاوم هستند استفاده شوند.

2-همچنین بعضی از دندان هایی که نیاز به ارتودنسی دارند و کج هستند را می تواند سفید و یک دست کند.

3-اصلاح کردن طرح لبخند: لمینت های دندان با نوعی پوشش که بر روی دندان های شما ایجاد میکنند ، میتوانند طرح لبخندی زیبا به شما هدیه کنند و هم چنین اعتماد به نفس شما را افزایش دهند.

4- پایین بودن میزان تهاجمی بودن  لمینت : میزان تراش دادن دندان در روش لمینت دندانی نسبت به روش های دیگر کم تر است . در نتیجه لمینت روش مناسب تری است .

5-طبیعی بودن شکل و ظاهر لمینت : همان طور که گفته شد لمینت ها در رنگ ها و جنس های مختلفی وجود دارند در نتیجه شما می توانید نزدیک ترین رنگ را به رنگ دندان خود انتخاب کنید.

ازجمله مزایای دیگری که لمینت ها دارند می توان به افزایش مقاومت دندان ها در مقایسه با مینای دندان ها اشاره کرد. هم چنین لمینت ها دارای دوام بالا و طول درمان کوتاه هستند.

 

عوارض ، معایب و مشکلات لمینت دندان چیست ؟

1-عدم امکان ترمیم مجدد دندان : در صورتی که دندان دچار شکستگی یا پریدگی شود ، امکان ترمیم مجدد دندان وجورد ندارد و باید حتما آن را تعویض کنید.

2-عدم برگشت پذیری لمینت دندان : همانطور که پیش تر گفتیم ، هنگام قرار دادن لمینت بر روی دندان ها یک لایه سطحی از دندان تراشیده می شود فلذا نمی توانید  پس از مدتی ، آن را برداشته و جای آن را با چیز دیگری پر کنید . بنا بر این بهتر است افرادی که نمی خواهند برای همیشه این حالت را داشته باشند ، از روش های دیگری مثل  کامپوزیت دندان را برای زیبایی دندان های خود استفاده کنند .

از جمله معایب دیگر لمینت دندان هم می توان به قیمت بالای لمینت دندان ، ایجاد حساسیت های دندانی ، امکان پوسیدگی دندان در صورت انجام لمینت توسط افراد غیر متخصص اشاره کرد.

قیمت لمینت دندان

قیمت لمینت دندان

مراحل انجام کار لمینت دندان :

لمینت کردن دندان ها به طور طبیعی احتیاج به سه بار رفتن به مطب دکتر متخصص دارد. یک بار برای مشاوره و دو بار بعدی برای آماده سازی و قرار دادن بر روی دندان ها است.

مرحله اول : در این مرحله شما باید اهداف مد نظر خود را با پزشک درمیان بگذارید تا پزشک با توجه به آن ها دندان های شما را معاینه کند یا حتی با بررسی دقیق تر دندان ها توسط عکس برداری این معاینه صورت می گیرد. به طور کلی جلسه ابتدایی برای آماده سازی دقیق و میلی متری بر روی دندان ها است . هم چنین در این جلسه با سیستم کامپیوتری از بیمار عکس گرفته می شود و کاری تحت عنوان دیجیتال اسمال دیزاین یا طراحی طرح لبخند دیجیتالی صورت می گیرد و بر اساس فرم دندان و دهان شخص نشان می دهد که شما بعد از لمینت چه شکلی خواهید داشت.

مرحله دوم : لمینت ها جایگزین مینای دندان هستند از این رو در ابتدا باید مقدار اندکی از مینای دندان ها برداشته  و تراشیده شود تا فضای کافی برای قرار گرفتن لمینت روی دندان ها ایجاد شود . میزان این تراش خوردن معمولا بین سه دهم تا یک میلی متر می باشد . در همین جلسه دندانپزشک مرحله قالب گیری را برای هر دو دندان فک شما (یا فقط برای یک فک) انجام می دهد. بقیه مراحل پس از حدود یک هفته به جلسه سوم موکول می شود. در همین حال ، پزشک قالب ها را به لابراتوار( آزمایشگاه) دندان پزشکی ارسال می کند ، ورقه ورقه ها به صورت پوسته ظریف سرامیکی ساخته می شوند و برای ایجاد زیباترین ، براق ترین و شفاف ترین حالت ممکن که شبیه دندان  شما شوند در کوره و با خراش روی بلوک چینی قرار می گیرند و لمینت مورد نظر شما ایجاد می شود معمولا دو تا چهارهفته طول می کشد تا این لمینت های ساخته شده از آزمایشگاه به پزشک تحویل داده شود.

مرحله سوم : مرحله ی آخر قرار دادن لمینت روی دندان ها توسط پزشک است . دندان پزشک قبل از پیش از چسباندن دایمی لمینت به دندان ها ،با سیمان مخصوصی آن را روی دندان قرار می دهد تا از تناسب و رنگ آن  اطمینان حاصل کند . و در صورت صلاح دید مرتب آن را بر می دارد و برش می دهد تا به نتیجه دلخواه برسد. سپس یک رزین حساس به نور (همان سیمان مخصوص) را به روکش ها می زنند و آن را بر روی دندان های شما قرار می دهند ، نور مخصوصی را به آن می تابانند تا مواد شیمیایی موجود در سیمان  در جای خود سفت شده و این  فرایند تسهیل شود . در نهایت هرگونه سیمان اضافی را پاک می کنند و تغییرات نهایی اعمال می شود . در آخر ممکن است پزشک از شما بخواهد دو هفته دیگر مجددأ برای ویزیت مراجعه کنید.

 

مطب دکتر مهرداد افتحی واقع در شرق تهران بوده و با دسترسی بسیار آسان و راحت به مترو و اتوبان می باشد و با مراجعه به مطلب برای لمینت در تهران و لمینت در شرق تهران می تواند به صورت حضوری مراجعه نمایید و از مشاوره رایگان و ویزیت رایگان توسط دکتر متخصص دندانپزشکی زیبایی در شرق تهران و دندانپزشکی زیبایی در تهران از خدمات دندانپزشکی در شرق تهران و همچنین کلیه خدمات دندانپزشکی در پیروزی بهره مند شوید.

به غیر از ارتودنسی و دندانپزشکی اطفال کلیه ی خدمات دندانپزشکی ترمیمی و زیبایی از جمله کامپوزیت دندان ، بلیچینگ دندان ، جرم گیری دندان ، ایمپلنت دندان و … در مطب دکتر انجام می گردد .