.لمینت دندان چیست؟

لمینت دندان ( لمینت سرامیکی که به ونیر های سرامیکی معروف هستند) پوسته ی نازکی هست که بر اساس رنگ پوست و سلیقه ی فرد توسط مواد رنگ دندان طراحی و تهیه می گردد و بر روی دندان گذاشته می شود. این پوسته های لمینت به منظور تغییر رنگ ، شکل ، اندازه یا طول دندان ها و همچنین جهت بهبود ظاهر به سطح جلوی دندان ها چسبانده می شوند. جنس آن از لایه های مختلف ظریف چینی ساخته شده که به مینای دندان طبیعی و با یک لایه چسب ، چسبانده می شود و سبب زیبایی چند برابری دندان می شود. برخلاف تصورات عموم ، برای ساخت لمینت دندان ، نیازی به تراشیدن خیلی زیاد دندان نیست و در صورت تشخیص پزشک در شرایط خاص و فقط در زمان بعضی از موارد برای آماده سازی و جاسازی لمینت ها بدون آسیب رساندن به دندان های طبیعی محدود می شود. علاوه بر جنبه زیبایی ، عملکرد صحیح لمینت و نوع چسباندن و جنس لیمنت بر روی دندان ها نیز بسیار مهم است که توسط متخصص زیبایی ، دکتر مهرداد افتحی انجام می شود.

"<yoastmark

 

آیا لمینت دندان باعث از بین رفتن دندان های شما می شود؟

خیر ، اگر دندانپزشک شما متخصص ترمیم و زیبایی دندان باشد و تجربه کافی در این زمینه را داشته باشد ، دندان های طبیعی شما آسیب نمی بینند. دندانپزشک برای شما یک عکس کلی از فک دهان تجویز می کند تا به وسیله عکس دندان هایتان را معاینه کند و دلیل این معاینه اطمینان ازسالم بودن دندان های شماست و اگر دندان خرابی داشته باشید باید قبل از انجام لمینت آن ها را ترمیم کنید و بعد لمینت دندان مناسب شما می باشد زیرا اگر از همان ابتدا دندان هایتان را ترمیم نکنید و رسیدگی های لازمه را انجام ندهید و بعد از انجام مراحل بعدا به مشکل می خورید و پوسیدگی رشد می کند و برای دندان شما آسیب می بیند پس بهتر است همان ابتدا دندان هایتان رو ترمیم کنید و بعد عمل زیبایی دندان را انجام دهید. اگر دندانپزشک تشخیص دهد که لمینت انتخاب مناسبی برای شما نیست ، وی گزینه های دیگری مانند کامپوزیت ونیر ، بلیچینگ دندان ، ارتودنسی ، جرم گیری دندان یا فقط تراشیدن دندان را به شما پیشنهاد می دهد و با این مراحل به زیبایی دندان دست می یابید و دندان های زیبا و لبخند زیبایی خواهید داشت که این لبخند زیبا سبب افزایش اعتماد به نفس شما خواهد شد.

"<yoastmark

مزایای لمینت دندان

از آن جا که لمینت دندان برای همه مانند دندان های اصلی و به صورت جداگانه ساخته شده است ، بنابراین تشخیص تفاوت بین دندان لمینت و دندان طبیعی غیر ممکن است. لمینت ها برخلاف دندان های طبیعی ، در برابر لکه های چای و قهوه مقاوم هستند ، زیرا از مواد با تکنولوژی روز برای ساخت آن ها استفاده می شود. لمینت ها می توانند برای سفید کردن دندان های تیره ای که بیشتر که در برابر سایر فرآیند های سفید کردن دندان مقاوم هستند و همچنین بعضی از دندان هایی که نیاز به ارتودنسی دارند و کج هستند را می تواند سفید و یک دست کند. یکی دیگر از مزایای مهم آن، این است که نقص های ظاهری که در دندان ها وجود دارند را می توان بر طرف کرد و دندان های مرتب و زیبایی با ظاهر طبیعی ساخت. همچنین روکش های دندان به لثه آسیب نمی رسانند. در واقع ، لثه ها می توانند فشار خارجی ایجاد شده توسط دیواره چینی را تحمل کنند. مهم ترین مزایای لمینت دندان زیبایی دندان و لبخند است که دکتر به شما هدیه می دهد.

معایب لمینت دندان

ساخت لمینت سرامیکی زمان بر است و حداقل برای یک هفته نصب لمینت را به تأخیر می اندازد. اگر لمینت ها به درستی چسبانده شوند عوامل تخریب دندان محدود و یا از بین می روند ، بیمار می تواند از لمینت همانند دندان طبیعی استفاده کند. اگر چه روکش ها به صورت سفارشی ساخته شده اند ، اما اگر رنگ آن ها به طور تصادفی با دندان های دیگر مطابقت نداشته باشد ، نمی توان آن ها را تغییر داد. بنابراین اگر قصد دارید دندان های خود را سفید کنید ، این کار را قبل از تهیه روکش انجام دهید. روکش ها به کنترل پوسیدگی کمک نمی کنند. می توانید پوسیدگی را حتی با روکش نیز تجربه کنید. اگر این اتفاق بیفتد ، به همین دلیل است که باید قبل از انجام آن شما پوسیدگی دندان هایی را که قصد لمینت دندان دارید برطرف نمایید تا دچار مشکل نشوید. پس بهتر است ابتدای کار یک جلسه مشاوره و معاینه برای دندان ها توسط پزشکی متخصص در زمینه زیبایی انجام شود تا بعدا شما دچار مشکلات ببیشتری نشوید.

"<yoastmark

روند انجام لمینت دندان

روند ساخت لمینت دندان از مراحل مختلفی تشکیل شده است:

مرحله اول: در یک جلسه مراحل آماده سازی مورد نیاز بر روی دندان ها با دقت بالا انجام می شود که با دقت میلی متر اندازه گیری می شود.

مرحله دوم: در همان جلسه دندانپزشک مرحله قالب گیری را برای هر دو فک شما (حتی برای انجام آن فقط برای دندان های یک فک) انجام می دهد. بقیه مراحل حدود یک هفته بعد به جلسه دیگر موکول می شود. در همین حال ، قالب ها به لابراتوار دندانپزشکی ارسال می شوند ، ورقه ورقه ها به صورت پوسته ظریف سرامیکی ساخته می شوند و برای ایجاد زیباترین ، براق ترین و شفاف ترین حالت ممکن که شبیه دندان شوند در کوره و با خراش روی بلوک چینی قرار می گیرند. در جلسه دوم ، روی دندان ها قرار می گیرند و با چسباندن بسیار قوی با چسب مخصوص بر روی سطح دندان می چسبند. در صورت نصب صحیح در تمام مراحل ، لمینت ها با دندان ها یکپارچه هستند ، شکاف و نابرابری وجود ندارد و می توانید از نخ برای تمیز کردن به مانند دندان های طبیعی استفاده کنید. بدیهی است که برای ایجاد چهره طبیعی و محافظت از سلامت لایه ، دقت دندانپزشکی و همکاری آزمایشگاه متخصص ضروری است و همچنین استفاده صحیح از مواد مناسب بسیار موثر و شایسته است که برای این استفاده صحیح و مواد مناسب بهتر است به متخصص دندانپزشکی زیبایی مراجعه نمایید تا با تخصص کامل کار دندانپزشکی شما انجام شود.

"<yoastmark

لمینت ها از جنس ایمکس EMAX می باشد که از جنس چینی می باشد. ما در بخش زیبایی ما یک کار با عنوان دیجیتال اسمایل دیزاین داریم که به معنی طراحی طرح لبخند دیجیتالی می باشد که از بیمار عکس گرفته می شود با فتوگرافی، و با سیستم کامپیوتر طراحی مخصوص به هر فرد تنطیم می شود. این طراحی بر اساس فرم دهان و دندان فرد تنظیم می شود و اندازه آن برای کوتاهی و بلندی آن طراحی می شود و طرح و اندازه ای که به صورت بیمار بی آید و منتاسب با فک و دهان و دندان بیمار باشد اجرا می گردد تا بعد از انجام کار زیبایی کامل رو در چهره مشاهده نماید.

برای طراحی لبخند که به آن می گویند اسمایل دیزان ، این کار به صورت دیجیتالی انجام می شود. ابتدا کار دیجیتال اسمایل دیزاین انجام می شود بعد با تشخیص پزشک طرح لبخند بر اساس لمینت یا کامپوزیت و یا زیر کونیوم با اتوجه به فک و دندان انجام می گردد. لمینت بیشتر برای دندان هایی استفاده می شود که خیلی و به راحتی تغییر رنگ می دهند و چون جنس لمینت از جنس چینی ساخته شده است دیگر تغییر رنگی نمی دهد و همچنین دندان های نامرتبی که فرد با انجام آن دیگه نیاز به عمل ارتودنسی نداشته و بدون ارتودنسی از زیبایی دهان و دندان بهره مند می شود. لمینت را قالب می گیرند و به لابراتوار می دهند و بعد آن ها را با دستگاه لیزر تراش می دهند و یک لایه بر روی آن چینی می کشند و این بسیار مقاومت بالایی دارد و اصلا تغییر رنگ نمی دهد. برای انجام این عمل بسیار کم دندان تراشیده می شود که این تراش بین دو دهم میلی تا شش دهم میل می باشد که در بد ترین شرایط تراش ، یعنی بیشترین حدی که نیاز به تراش داشته باشد شش دهم میلی متر تراشیده می شود و در اکثر موارد همان دو دهم میلی انجام می شود مگر برای دندان هایی که بسیار بزرگ بوده و یا این که بسیار نا مرتب و به هم ریخته باشند. برای ساخت لمینت ابتدا جنس ایمکس در دستگاه قرار داده می شود و با یک میله به دستگاه وصل می شود و با لیزر روکش را بر روی لمینت تراش می دهد. از نظر زیبایی ، زیبایی لیمنت از کامپوزیت بسیار بیشتر می باشد و همچنین لمینت رنگ به خود نمی گیرد و بسیار طبیعی تر و مجنس مقاوم تری نسبت به کامپوزیت دارد. و لمینت ها را در مطب دکتر مهرداد افتحی با بهترین برند ها ساخته می شوند و با چسب آمریکایی به نام بیسکو که یک برند بسیار معتر است می چسبانیم و داومی می باشد.

مطب دکتر مهرداد افتحی واقع در شرق تهران بوده و با دسترسی بسیار آسان و راحت به مترو و اتوبان می باشد و با مراجعه به مطلب برای لمینت در تهران و لمینت در شرق تهران می تواند به صورت حضوری مراجعه نمایید و از مشاوره رایگان و ویزیت رایگان توسط دکتر متخصص دندانپزشکی زیبایی در شرق تهران و دندانپزشکی زیبایی در تهران از خدمات دندانپزشکی در شرق تهران و همچنین کلیه خدمات دندانپزشکی در پیروزی بهره مند شوید.

به غیر از ارتودنسی و دندانپزشکی اطفال کلیه ی خدمات دندانپزشکی ترمیمی و زیبایی از جمله کامپوزیت دندان ، بلیچینگ دندان ، جرم گیری دندان ، ایمپلنت دندان و … در مطب دکتر انجام می گردد.

مراقبت های مخصوص بعد از لمینت دندان

لمینت نیازمند مراقبت های خیلی خاصی نمی باشد. فقط جهت بالا بردن عمر لمینت ها باید به یک سری نکات توجه کنید که در ادامه برایتان شرح می دهیم. البته قابل ذکر است که بگوییم مراقبت های اولیه  را نباید فراموش کنید. این مراقبت ها شامل استفاده مداوم و مرتب از مسواک، استفاده از نخ دندان و همچنین دهان شویه جهت ضد عفونی دهان می باشد. فراموش نکنید که برای نوع دهان شویه ای که قرار است استفاده کنید، حتما از دکتر خود مشورت بگیرید. هنگام مسواک یا نخ دندان لازم نیست بترسید، لمینت ها بسیار مقاوم هستند. اما در حالت کلی یک سری نکات برای نگهداری بهتر از لمینت وجود دارد، این نکات شامل موارد زیر می شود.

  • سعی کنید از نوشیدنی هایی مانند چای یا قهوه یا هر مواد غذایی رنگ دار دیگری کمتر استفاده کنید زیرا به مرور باعث تغییر رنگ لمینت دندان می شود. جالب است که بدانید مواد های غذایی که دارای رنگ دانه هستند، به جز تغییر رنگ لمینت ها باعث آسیب رساندن به رنگ مینای دندان هم می شوند.
  • حتما دقت کنید که با دندان های لمینت شده نباید اجسام سفت را بشکنید یا خورد کنید. زیرا همانطور که می دانید اگر لمینت شما بشکند یا ترک بردارد، قابل ترمیم نیست. اگر عادت هایی مانند دندان قروچه در خواب یا عادت ناخون خوردن را دارید، حتما با دکتر خود مشورت کنید.
  • از سیگار یا قلیان تا حد امکان دوری کنید. زیرا استفاده از دخانیات هم به مرور باعث تغییر رنگ لمینت می شود.
  • سعی کنید دندان های خود زیاد به یکیدیگر فشار ندهید.
  • بعد از انجام لمینت حتما از خمیر دندانی که دکتر شما معرفی کرده است، استفاده کنید.

به طور معمول عمر لمینت ها بین هفت تا پانزده سال می باشد. اما در صورتی که عوامل بالا را رعایت کنید قطعا می توانید عمر لیمنت دندان های خود را افزایش دهید.